ÖVRIGT / Diverse / Tidskrifter 5806047
*
nr 580 6047
Tidskrifter
inbundna tyska tidskrifter (3 st) : Deutsche Kunst und Decoration, 1929, 1930
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:28:34
- Budhistorik
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: tidskrifter
-
7104 Allmoge
3 delar, diverse, bland annat gunghäst
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:41
-
7123 Ask
+ skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:05
-
7086 Avspärrningsst..
4 st, Metall. Höjd: 99 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:33
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:33
-
7022 Bokstöd
ett par, 1920-tal. Längd: 13 cm, höjd: 14 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:09
-
7047 Bordstabletter
Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Öster..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:10
*
Tidskrifter
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6047
Tidskrifter
inbundna tyska tidskrifter (3 st) : Deutsche Kunst und Decoration, 1929, 1930
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: tidskrifter
-
7104 Allmoge
3 delar, diverse, bland annat gunghäst
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:41 -
7123 Ask
+ skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:05 -
7086 Avspärrningsst..
4 st, Metall. Höjd: 99 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:33
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:33 -
7022 Bokstöd
ett par, 1920-tal. Längd: 13 cm, höjd: 14 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:09 -
7047 Bordstabletter
Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Öster..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:10



